درختان پهن برگ(سید امین میرحسینی)

به نام خدا

نـــام : سید امـــین میرحسینی

رشته :  صــنایع  چوب

تحقیق  : در باره ی درختان پهن برگ

 نام فارسی : عرعر
نام علمی : Aianthus altissima
نام انگلیسی : Tree- of- Heaven
خانواده : Simarubaceae  

وضعیت برگ : خزان کننده و پهن برگ با برگها مرکب شانه ای بزرگ که گاهی به طول سانتی متر می رسند .
ارتفاع : ۱۸ تا ۲۲ متر
قطرتاج : ۵/۱۰تا ۱۵ متر
فرم تاج : گرد یا گلدانی شکل و نامنظم
سرعت رشد : سریع الرشد
طول دوره زندگی : متوسط
محل کاشت : آفتابی کامل تا نیمه سایه

نوع خاک : در هو نوع خاک ( آهکی یا گچی ) می روید .
مقاومت یا حساسیت به شرایط نامساعد محیطی : هوای دودآلود صنعتی را بخوبی تحمل می کند و به آب کمی نیاز دارد .
گلدهی : در پایه گلهای ( سبز و زرد ) نر و ماده آن غیر واضح هستند و بر روی درختان جداگانه قرار دارند
میوه دهی : میوه ها بالدار که در تابستان می رسند
نحوه تکثیر : بذرکاری در فروردین ماه همچنین بطریقه تقسیم ریشه در اسفندماه نیز قابل تکثیر است .
مشخصات ویژه : برای تامین برگهای فراوان و کنترل رشد آن در اوایل بهار می توان آنرا هرس نمود ، چون گلهای درخت نر تولید بوی نامطبوع می کند بهتر است در کنار منازل مسکونی کشت نگردد .
مواردکاربرد : درخت ماده مناسب برای حاشیه خیابانها است . همچنین می توان از کاشت برای جلوگیری از فرسایش خاک ناشی از سیلاب بهره جست

 

نام فارسی: سدر اطلس

نام علمی: Cedrus atlantica Maneti

خانواده:Pinaceae

  • · درختی به ارتفاع تا 40 متر با شاخه­های رونده رو به بالا، سوزنی برگ و همیشه سبز.
  • · برگ­ها: به صورت حلقوی ( فنری)، پراکنده روی شاخه های بلند، به صورت دسته­ای انبوه روی شاخه­های کوچک جانبی، سوزنی، معمولاً سه وجهی، سخت، نوک تیز، به رنگ سبز مایل به آبی.
  • · گل وگل آذین: یک جنسی، انتهایی، منفرد، گل­های نر استوانه­ای، گل­های ماده تخم­مرغی، ارغوانی، متشکل از فلس­های متعدد، گل­های نر زرد- قهوه­ای در بالا و گل­های ماده کوچک.
  • ·میوه: مخروط به طول 5/7 سانتی­متر به رنگ قهوه­ای روشن.
  • · پوست: خاکستری تیره، در درختان با ساقه­های جوان صاف، در درختان مسن شیاردار و فلسی.
  • · رویشگاه: رویشگاه طبیعی آن در خاک­های مرطوب و حاصلخیز است، آب و هوای گرم و مرطوب را دوست دارد، مقاوم­ترین نوع سدروس بوده که در تزئینات باغ و پارک­ها مورد استفاده قرار می­گیرد.
  • · زمان گلدهی: پاییز.
  • پراکنش جغرافیایی در ایران: به صورت کاشته شده در تهران و نواحی شمالی ایران.
  • · پراکنش جغرافیایی در جهان: شمال آفریقا، کوه­های اطلس الجزیره.

 

ژینکیو

نویسنده : Kavoosi126  در تاریخ : چهارشنبه 3 فروردین 1390 - 17:06:48

نام فارسی: ژینکیو

نام علمی: Ginkgo bioba L

خانواده : ژینکیو Ginkgoaceae

● درختی به ارتفاع تا 40 متر. بازمانده ی گروهی از گیاهان قدیمی.

● برگ: متناوب، در بخشی در دسته های 3 تا 5 تائی روی شاخه­های کوتاه، با یک (دمبرگ) نازک، باد بزنی شکل، کم و بیش در بخش انتهایی تقسیم شده یا بریده به عرض 5تا8 سانتی متر.

● میوه: واژ تخم­مرغی یا بیضوی به طول حدود 5/2 سانتی­متر، مایل به زرد، متشکل از فندقه ای تخم­مرغی گوشه­دار که توسط بخش گوشتی بد بوی و ترش در بر گرفته شده، هسته دانه شیرین.

● گل آذین: اندام نر تولید شاتون بلند می کند، این گونه دو پایه است.

● گل: کوچک ، سبز- زرد.

● سرشت نوری: نورپسند.

● پوست: قهوه ای خاکستری که در جوانی صاف است.

●رویشگاه: این گونه بومی چین است.

● زمان گلدهی: بهار.

● پراکنش جغرافیایی در ایران: کاشته شده در باغ گیاهشناسی دانشکده کشاورزی، دانشگاه تهران، مناطق شمالی ایران.

● پراکنش جغرافیایی در جهان: چین، ژاپن، کاشته شده در آمریکا.

راش

خصوصیات:
 

 
فرم تنه ،قطر و ارتفاع درختان
حدود نیمی از درختان پهن برگ و 1/3 درختان سوزنی برگ دارای انحلال تنه هستند که علت آن می تواند خاک رویی کم عمق و سیستم ریشه سطحی و وزش باد باشد. مقدار دو شاخگی درختان کم بوده و در تیپ سوزنی برگ 94 درصد ، در پهن برگ خالص 70 درصد و در پهن برگ مخلوط 76 درصد کل درختان بدون دو شاخگی هستند یعنی آسیب های وارده به جوانه های انتهایی در پهن برگان بیشتر از سوزنی برگان بوده است. از نظر چند شاخگی نیز اکثراً بدون چند شاخگی هستند. آسیب جوانه انتهایی در پهن برگان بیشتر در اواسط دوره رویش بوده و در سوزنی برگان در سنین مختلف فرقی نداشته است. البته باید گفت در سالهای اخیر حدود 45 درصد از سوزنی برگان ( کاج تهران ) دچار آسیب دیدگی جوانه انتهایی شده و نوک این درختان حالت چنگالی و چند شاخگی پیدا کرده است بنابراین در سالهای آتی در صد دو یا چند شاخگی در آنها افزایش خواهد یافت. از لحاظ قطر، میانه قطر تیپ پهن برگ خالص 8/21 سانتیمتر ، پهن برگ مخلوط 6/37 سانتیمتر و سوزنی برگ 13/06 سانتیمتر می باشد .
متوسط ارتفاع درختان پهن برگ خالص 6/99 متر ، پهن برگ نا خالص 6/98 متر و سوزنی برگان 7/39 متر است .


    سپیدار

 

سِپیدار یا درخت تبریزی درختی است از راسته مالپیگیالس (Malpighiales)، تیره بیدیان (Salicaceae) از سرده سپیدارها (Populus).

سپیدار درختی برگریز است که برگ‌هایش پیش از ریزش رنگ طلائی روشن تا زرد به خود می‌گیرند. تبریزی‌ها همچون بیدها دارای مجموعه‌ریشه‌هایی بسیار قوی و نفوذگر هستند بنابر این آنها را نبایستی نزدیک به ساختمان‌ها و لوله‌ها کاشت.

نام سپیدار ترکیبی است از سپید+دار به معنی «درخت سفید». این درخت را می توان با انبوه فراوان در تبریز و اطراف آن دید .

 

گردو

 

میوهٔ گردو

گردو یا جوز (فارسی دری: چهارمغز، نام علمی: Juglans regia) میوه‌ای گرد با دو پوسته، یکی نرم و سبزرنگ که به تدریج خشک می‌شود و از بین می‌رود و دیگری سخت و چوبی است. مغز آن خوراکی است و روغن فراوان دارد.

درخت گردو

میوه نارس بر روی شاخه درخت گردو

درخت این میوه بسیار بلند است و چوب سخت آن از بهترین و معروف‌ترین چوب‌ها است. ارتفاع درخت گردو بین ۱۰ تا ۴۰ متر است.

درخت گردو بیشتر به روش پیوندزدن (پیوند اسکنه‌ای. پیوند شکمی با T معکوس به دلیل وجود شیرابه) تکثیر می‌شود[نیازمند منبع].

.

 

تولید گردو به تن در سالهای ۲۰۰۴-۲۰۰۵
از بانک اطلاعاتی فائو) Base de données de la FAO, accès du 14 novembre ۲۰۰۶

چین

۴۱۵ ۰۰۰

۲۹ ٪

۴۲۰ ۰۰۰

۲۸ ٪

 

آمریکا

۲۹۴ ۸۴۰

۲۰ ٪

۳۲۲ ۰۵۰

۲۱ ٪

 

ایران

۱۵۰ ۰۰۰

۱۰ ٪

۱۵۰ ۰۰۰

۱۰ ٪

 

ترکیه

۱۲۶ ۰۰۰

۹ ٪

۱۳۳ ۰۰۰

۹ ٪

 

اوکراین

۹۰ ۷۰۰

۶ ٪

۹۳ ۰۰۰

۶ ٪

 

فرانسه

۲۶ ۴۲۲

۲ ٪

۳۳ ۲۴۱

۲ ٪

 

هند

۳۴ ۰۰۰

۲ ٪

۳۱ ۵۰۰

۲ ٪

 

مصر

۲۷ ۰۰۰

۲ ٪

۲۷ ۰۰۰

۲ ٪

 

صربستان

۲۲ ۶۸۴

۲ ٪

۲۴ ۰۰۰

۲ ٪

 

اسپانیا

۲۵ ۷۰۰

۲ ٪

۲۲ ۰۰۰

۱ ٪

 

یونان

۲۰ ۱۸۱

۱ ٪

۲۱ ۶۴۳

۱ ٪

 

مکزیک

۱۹ ۰۰۰

۱ ٪

۱۹ ۰۰۰

۱ ٪

 

مولداوی

۱۸ ۰۰۰

۱ ٪

۱۸ ۰۰۰

۱ ٪

 

اتریش

۱۷ ۷۳۵

۱ ٪

۱۷ ۰۰۰

۱ ٪

 

آلمان

۱۶ ۹۰۰

۱ ٪

۱۶ ۹۰۰

۱ ٪

 

ایتالیا

۱۵ ۰۰۰

۱ ٪

۱۶ ۰۰۰

۱ ٪

 

رومانی

۱۵ ۶۰۸

۱ ٪

۱۵ ۵۰۰

۱ ٪

 

دیگر

۱۲۱ ۳۵۸

۸ ٪

۱۳۲ ۹۸۲

۹ ٪

 

Total

۱ ۴۵۶ ۱۲۸

۱۰۰ ٪

۱ ۵۱۲ ۸۱۶

۱۰۰ ٪

 

 

 

 

▪ تولید گردو در ایران

در سال زراعی ۷۶-۱۳۷۵ میزان تولید گردو در کشور ۱۲۴۸۷۲ تن است که نسبت به سال گذشته ۳/۱۰ درصد افزایش و نسبت به سال پایه ۲۳۰درصد افزایش داشته است .

میزان تولید گردو کل کشور در ده سال مورد بررسی از ۳۷۸۲۱ تن آغاز شده وبه ۱۲۴۸۷۲ تن رسیده است . کمترین میزان تولید گردو کل کشور در سال زراعی ۶۷-۱۳۶۶ بوده که این روند از ابتدای دوره مورد بررسی سیر صعودی داشته تا اینکه در سال ۷۶-۱۳۷۵ به رقم ۱۲۴۸۷۲ تن رسیده است.

براساس آمار موجود در سال ۱۳۷۶ بالاترین مقدار تولید در استان همدان با تولیدی برابر ۲۰۱۷۵ تن می باشد که ۱۶درصد از تولید کل کشور را به خود اختصاص داده است و پایین ترین مقدار با ۲۰تن از تولید کل کشور مذبوط به استان سیستان وبلوچستان است .

پس از همدان ، استان فارس از نظر تولید گردو در مقام دوم قرار دارد که با احتساب تولید استان های آذربایجان شرقی ، تهران ، کرمان ، قزوین ، کردستان ، کرمانشاه و خراسان جمعاٌ ۷۲درصد از تولید کل کشور را به خود اختصاص داده اند و مهمترین مناطق تولید به شمار می آیند.

ممرز

درخت مَمرَز با نام علمی Carpinus betulus که در نواحی شمال ایران به نام‌های اولس و شَرَم ( شَرَم دار ) نیز معروف است. این درخت بومی اروپای مرکزی، غربی و جنوبی بوده و تا شرق اروپا همچون اوکراین و غرب روسیه نیز امتداد یافته‌است. برای رشد مناسب به هوای گرم نیاز دارد و تنها در ارتفاعات بالای ۶۰۰ متر با درختان بلوط و راش دیده می‌شود. این درخت به فراوانی در شمال ایران در جنگل‌های میان بند دیده می‌شود و بومی جنگل‌های شمال ایران نیز می‌باشد.

 

 

دانه آرایشی درخت ممرز اروپایی

ممرز، درختی است با قامتی متوسط که ارتفاع آن بین ۱۵ تا ۲۵ متر بوده که گاهی ارتفاع آن به ۳۰ متر نیز می‌رسد. تنه درخت ممرز (حتی تنه درختان دیرسال ) اغلب شیاردار باشد. پوست درخت صاف و مایل به رنگ سبز خاکستری است. جوانه‌های این درخت بر خلاف نوع راش، بسیار فشرده و نزدیک به ترکه‌ها ی جوان بوده و حداکثر به ۱۰ میلی متر می‌رسد. برگ‌های درخت ممرز متناوب الشکل و به طول ۴ تا ۹ سانتی متر با رگه‌های برجسته و منحصراً چین دار و حاشیه دندانه دار می‌باشند.

گرده افشانی میوه‌های ممرز بوسیله باد و بعد از پدیدار شدن برگ‌ها صورت می‌پذیرد و رویش و تخم افشانی این درخت زیاد می‌باشد.

 

بلوط

درخت بلوط در دانمارک

بلوط نام نوعی درخت و همچنین میوه آن است که دارای پوستی سخت می‌باشد. درخت بلوط یا درخت مازو که عمری طولانی حدود ۵۰۰ سال (گاهی حتی تا ۲۰۰۰ سال دارد) در ایران بیشتر در دردامنه رشته کوه زاگرس وجود دارد. استان‌های فارس، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهار محال و بختیاری و ایلام دارای جنگل‌هایی از بلوط هستند که در نوع خود از بی نظیرترین جنگل‌های جهان می‌باشند.[نیازمند منبع]دشت برم، بزرگترین دشت بلوط ایران در کازرون و در غرب استان فارس قرار گرفته است.[نیازمند منبع]چوب این درخت از مرغوبترین چوب‌هاست و ذغال آن نیز مرغوب است. این موضوع یکی از دلایل بریدن بی رویهٔ این درختان می‌باشد که این جنگل‌ها را تهدید می‌کند.(میوه بلوط اروپایی بشکل کره‌ای با قطرتقریبی ۲٫۵ سانتیمتر و میوه بلوط در حاشیه‌های زاگرس جنوبی ایران به اندازه تقریبی یک فشنگ اسلحه ژ-۳ می‌باشند)

 

فروردین چنار

 

تصویری ازیک درخت چنار

چنار درختی است از گونه Platanus که بومی نیم‌کره شمالی است. این درخت بومی اروپای شرقی و جنوبی می‌باشد و در مناطق ایران نیز تک پایه‌ها بیشه‌های طبیعی آن نیز دیده می‌شود. ولی بومی بودن آن مشکوک است. درخت چنار از از جمله درختانی است که اگر محیط برای آن فراهم شود عمر و رشد زیادی دارد.

از چوب این درخت در مبل سازی و زیر سازی وسایل چوبی استفاده می‌شود.

در فرهنگ

به علت زیاد بودن درخت‌های چنار در کشور کانادا، برگ درخت چنار نشان روی پرچم کانادا هست.

رویشگاه و مشخصات درخت

این درخت را می توان با انبوه فراوان در شهرستان اقلید دید

افـــرا

 

درخت افرا در نواحی جنگلی و در خاکهای گچی می‌روید و به خصوص در چنگلهای شمال ایران فراوان و گونه‌هایی از آنها در باغها و پارکها برای زینت کاشته می‌شوند. در بعضی از گونه‌ها مواد قندی بسیاری وجود دارد از درختان پهن برگ با چوب صنعتی و بعضی زینتی هستند و در زمستان خزان می‌کنند.برگها اکثراً پنجه‌ای متقابل شانه‌ای شامل 5-3 برگچه نوکدار با دانه‌های نامنظم است. میوه‌ها فندقی دارای دو بال به شکل8 با زاویه بین دو بال که از 45درجه تا 180درجه متغیر می‌باشد و در تابستان می‌رسند افراها به بیشتر خاکها و شرایط مقاوم هستند.

مکان کاشت افرا

درخت افرا در هر نوع خاکی به عمل می‌آید ولی گونه‌های مختلف آن در خاکهای آهکی سازگارتر هستند و به آفتاب کامل نیاز دارند.

روشهای تکثیر افرا بذرکاری

بذر اکثر افراها در پائیز می‌رسند قبل از کاشت اگر بذر به مدت یک هفته در آب غوطه ور باشد و هر روز آب آن عوض شود در جوانه زنی مؤثر خواهد بود بطور کلی بذر افراها را نباید گذاشت که خشک شوند و موقع کاشت در عمق یک سانتیمتری با پوشش نازک از ماسه و در محلی سایه‌دار کاشته می‌شود.

قلمه

قلمه علفی افراها که در خارج از فصل خود تهیه می‌شوند در تحت شرایط گلخانه‌ای و با استفاده از ایجاد زخم و پودر دو درصد اسید ایندول بوتریک (IBA) و 5 در صد بنومیل ریشه‌دار می‌شوند. قلمه نیمه خشبی افرای سیاه در تحت شرایط گلخانه و زخم زنی و پودر تالک به میزان 8000ppm ریشه‌دار می‌شود. قلمه افرای چینی هم در باز و هم در شرایط گلخانه می‌تواند ریشه‌دار شود به شرطی که مدتی را در زیر ماسه(حداقل یک ماه) مانده باشد و سپس اقدام به کشت شود.

پیوندزنی

اگر پیوند در فضای باز و در خزانه روی نهالهای بذری زده شود، با موفقیت از پیوند T (تی) یا شکمی از نیمه تابستان تا آخر آن استفاده کرد و در بهار سال بعد به محض رویش پیوندک نهال را از بالای آن سربرداری نمود. در صورتی که امکانات گلخانه ای در دسترس باشد گیاهان پایه بذری یکساله در خزانه که در پائیز سال اول به داخل گلدانهای کوچک منتقل شده‌اند و در طی سال دوم در درون گلدان بوده‌اند، در آخر زمستان (اواخر بهمن یا اوایل اسفند) برای آماده شدن پیوند زنی به گلخانه آورده می‌شوند به محض اینکه ریشه‌ها علامت رشد را نشان دادند پایه برای پیوند زدن آماده است. برای این منظور قبلاً پیوندک را به صورت شاخه در طول فصل رویشی جمع آوری و در یخچال نگهداری می‌نمایند.

انواع درخت افرا افرای سیاه (افرای سه برگی

این درخت به ارتفاع 10 تا20متر بوده و یک درخت سریع الرشد و مردم پسند است. برگهایش شانه‌ای، گلهایش کوچک و به شکل خوشه‌هایی از شاخه‌ها آویخته می‌گردد. رویشگاه اصلی آن آمریکای شمالی است. شاخه‌ها باریک بوده و در مقابل بادهای شدید مقاومت چندانی ندارد. گلهای نر و ماده روی پایه‌های جداگانه قرار دارند و تنها پایه‌های نر جنبه تزئینی دارند گونه دیگر افرای سیاه به شکل پایه ماده دیده می‌شود که برگهای آن حالت ابلق دارند. کلهایش چندان جلب توجه نمی‌کند ولی میوه‌های بالدار سفید رنگ آن بسیار جذاب است.

افرای پر چینی یا افرای دشتی

یک درخت مرتعی به ارتفاع 8-6 متر است برگهایش دارای 5 - 3 لوب و پهنای آن بین 10- 5 سانتیمتر بوده که لوب میانی خود به 3 لوب کوچکتر تقسیم می‌گردد. کلها سبز رنگ با گل آذین ایستاده است درختانی کم مقاوم اما غیر تماشایی هستند. این درخت برای خاکهای قلیایی ، گیاهی بسیار ارزشمند به شمار می‌آید ولی می‌تواند با هر نوع خاک دیگر نیز خود را سازش دهد همچنین به نور آفتاب نیز نیازمند است.

افرای کوهستانی یا افرای نروژی

این درخت بیشترین جذابیت را در بین انواع افراها دارد. برگها پنجه‌ای بزرگ و چاکدار با تقسیمات دندانه‌دار نوک تیز ولی رنگ آنها سبز مایل به زرد است که در پائیز به زرد تیره تبدیل می‌شود گل آذین آن رو به بالا قرار دارد. برگها دارای 7 - 5 لوب و دمبرکها بلند و حاوی شیرابه سفید رنگی هستند. ساقه نهال جوان کبود رنگ کرکدار و سپس قهوه‌ای مایل به سبز می‌شود.

افرای برگ چناری

این نوع افرا به ارتفاع 6متر و دارای برگهایی چنار مانند با لبه‌های کرم رنگ است.

افرای سرخ

این نوع افرا دارای برگهای قرمز ارغوانی به ارتفاع حداکثر 5 متر می‌باشد و در شرایط آب و هوایی مرطوب رشد می‌کند. افرای سرخ سایه پسند بوده و در پارکها جهت پر کردن فضای خالی درختان بلند مناسب است.

افرای بزرگ صنعتی شبه چناری

این نوع افرا ، افرای زیبایی نیست اما فوق العاده سریع الرشد بوده و به سرعت به ارتفاع حدود 9متر و بیشتر می‌رسد. این درخت مخصوص مناطقی است که نیاز به پر کردن فضاهای خالی با درختان زود رشد است. برگها پنجه‌ای شکل است روی برگ سبز رنگ و پشت آن سفید رنگ است گلها آویخته است. با توجه به توضیحات ذکر شده مشخص است که کاشت سوزنی برگان و به خصوص گونه‌هایی که قبلا‌ اهلی شده‌اند کاری آسان و بی‌دردسر است، چون این گیاهان در خاک‌های فقیر امکان رقابت بیشتری نسبت به سایر گیاهان دارند. از طرفی خود باعث فقر بیشتر خاک و کاهش شدید تنوع زیستی می‌شوند. از بین رفتن گونه‌های بومی یکی از اثرات منفی کاشت این درختان است. حدود 25 درصد گونه‌های گیاهی ایران بومی‌‌و منحصرا در محدوده جغرافیایی ایران رشد می‌کنند. بسیاری از گیاهان بومی‌‌دارای جمعیت‌های کوچکی هستند و در جاهایی رشد می‌کنند که امروزه به مناطق شهری و کشاورزی تبدیل شده‌اند. معمولا‌ بسیاری از این گیاهان میزبان لا‌روهای حشرات بوده و یا به‌طور همزیست با قارچ‌ها زندگی می‌کنند. کاشت سوزنی برگان (و البته هر گیاه وارداتی دیگر) به راحتی می‌تواند شانس بقا و زندگی این حشرات و قارچ‌ها را گرفته و در چرخه‌های اکولوژیکی اخلا‌ل ایجاد می‌کنند.

تفاوت عمده بیولوژیکی درختان سوزنی برگ با گیاهان پهن برگ و به خصوص گیاهان بوته‌ای و علفی در نوع گرده‌افشانی آنهاست. سوزنی برگان توسط باد گرده‌افشانی می‌کنند ولی گیاهان علفی و درختچه‌ای عمدتا توسط حشرات گرده‌افشانی می‌شوند. با جایگزین شدن سوزنی برگان در جامعه گیاهی غنای فون نیز کاهش می‌یابد. از طرفی با تخریب‌های صورت گرفته در خاک و آبیاری مصنوعی، علف‌های هرز و مهاجم و به خصوص گونه‌های خارجی، اطراف درختان سوزنی برگ را پر می‌کند که خود تهدیدی برای بقای سایر گیاهان خودروی منطقه می‌شود.

نتیجه آنکه، آنچه امروز به نام ایجاد جنگلکاری با سوزنی برگان انجام می‌گیرد بیشتر به جنگل‌خواری شبیه است تا جنگلکاری. چون هم باعث تخریب جنگل و مراتع طبیعی می‌شود و هم سود‌های سرشاری را نصیب پیمانکاران و مشاوران این پروژه‌ها می‌کند. انتظار می‌رود مسوولا‌ن محترم سازمان‌های مسوول توجه بیشتری به ذخایر ژنتیکی بومی ‌این کشور مبذول دارند. فلور ایران دارای صدها گونه گیاهی مفید و زیباست که اگر کمی ‌دانش و درایت به کار گرفته شود به راحتی می‌توان با صرف هزینه‌های ناچیز با حفاظت از مناطق طبیعی شهری و یا استفاده از گونه‌های بومی ‌در مناطق تخریب شده از تهاجم گونه‌های بیگانه به طبیعت ایران جلوگیری کرد. البته یک شرط دارد و آن افزایش دانش مدیران و کارشناسان مسوول و اختصاص بودجه‌های پروژه‌های جنگلکاری به حفاظت از طبیعت است. اگر هم حاضر نیستند برای حفاظت هزینه کنند، دست از تخریب طبیعت بردارند که ما را به خیر تو امید نیست، شر مرسان!

/ 0 نظر / 32 بازدید