ماشین های تمام اتوماتیک(سعید مکتوبیان)

CNC در صنعت چوب پديده اي نو در صنعت چوب است. بشر از دير بازدر پي آن بوده که با استفاده از ساده ترين روش ها و صرف کمترين زمان ، بهترين وسايل را به دست آورد. انسان اوليه تنها با سنگ الفت داشت و بدين لحاظ کليه اشيا و لوازم خود را با رنج بسيار از سنگ مي ساخت . با گذشت زمان و تکامل تدريجي انديشه بشري انسان به استفاده از گياهان و فرآورده هاي گياهي روي آورد و به دنبال آن برخي از ملزومات خود را از چوب و برگ درختان تهيه کرد. فراواني اين منبع چنان بود که در ابتداي امر به عنوان بهترين منبع در ذهن بشر متصور شد ولي به مرور زمان و به خصوص صنعتي شدن جوامع در سالهاي اخير به سبب بهره وري بي رويه،خطر از ميان رفتن اين منبع سرشار انسان را بر آن داشت تا براي حفظ آن چاره انديشي کند.امروزه ثابت شده است که استفاده صحيح و علمي از چوب نه تنها فاقد ضرر و زيان است بلکه باعث تسريع فرايند احيای  آن در جنگل خواهد شد .بهره وري بدون تامل و فاقد پيش زمينه هاي اصولي در آغاز اين حرکت هم چون  زنگ خطري در گوش انسان به صدا در آمد و او را به فکر ساختن ابزارهاي جديد انداخت چنان که وجود دستگاه ها و ماشين آلات جديد در صنعت درود گري را مي توان دستاورد چاره انديشانه بشر قلمداد کرد .امروزه اين صنعت به چنان دستگاههايي تجهيز شده است که هريک به سهم خود گام موثري در جهت احيای اين منبع پر ارزش بر داشته اند،ماشين آلاتي با دقت هاي فوق العاده که ميزان  هدر رفتن انرژي و زمان را به حداقل رسانيده و محصولاتي در خور تحسين و زيبا و بي نظير پديد آورده اند. امروزه نه تنها مبحث صرفه جويي بلکه کيفيت، زمان و سرعت بالا در توليد مصنوعات چوبي از بالاترين ميزان اهميت برخوردار است. مي توان گفت:انسان قبل از آنکه به فکر صرفه جويي در استفاده از اين منبع باشد به فکر سرعت بخشيدن در توليدات خود و بالا بردن کيفيت آنها است و اين امر به نوبه خود زمينه از بين رفتن آن را نيز پديد خواهد آورد، پايه و اساس ساخت دستگاه هاي امروزي ،سرعت ،دقت و حداکثر صرفه جويي در انرژي است. همين امر باعث به وجود آمدن دستگاههاي اتوماتيک CNC شده است.CNC در معناي لغوي کنترل عدد کامپيوتري است که اين کنترل عددي عبارت از ترجمه طرح هاي کشيده شده به زبان ماشين است. بدين معنا که هرگاه  طرحي به ماشين داده شود،دستگاه از طريق يک سري محاسبات رياضي طرح داده شده را ترجمه مي کندو هدف مورد نظر را به اجرا در مي آورد. ابتدايي ترين سيستم هاي CNC  بر پايه زبان ماشين g-Code استوار بودند. اين زبان به توجه به يک سري کدها فرمان ها را به دستگاه داده و اجرا مي کرد. استفاده از اين زبان تقريباً از دهه 1960 آغاز گرديد و تا دهه  1980 ادامه يافت.
از معايب اين سيستم عدم سازگاري در بسياري از دستورها و در نتيجه عمل نکردن (
Hanging) برنامه دستگاه بود هم چنين به دليل استفاده از کابل هاي انتقال اطلاعات معمولي در اين گونه سيستم ها، شرايط محيطي به طور مستقيم معضلات بسياري  را در اجراي يک برنامه پديد مي آورد.
همچنين سرعت پايين اين سيستم نيز يکي ديگر از موارد خاص مورد توجه بود. از دهه 1980 به بعد سيستم جديد ديگري روي کارآمد که برگرفته از پروسسورهاي بسيار قوي براي ترجمه اطلاعات است. در اين سيستم از کابل هاي انتقال سريع اطلاعات بهره گيري شده است و به دليل عملکردهاي ساده ي نرم افزاري براي کاربر توانسته است جاي سيستم هاي قديمي را پر کند.

اما طي دو سال اخير شرکت هاي سازنده، رقابتي فشرده در جهت بالا بردن سطح توانمندي خود اقدام به استفاده از يک سري پروسسور  يا ProfiBus نموده اند.در اين سيستم ها از فيبر نوري بهره گيري بسيار شده است و وجود همين تکنولوژي توانسته است سيستم هايي را پديد آورد که حتي مبتدي ترين کاربران نيز بتوانند به راحتي آن را مورد استفاده قرار دهند.
اکثر اين سيستم ها از سري
Sinumerik SV که محصولي پر قدرت از شرکت Siemens مي باشد. در اين سيستم ديگر نيازي به وجود کدهاي سيستم از طريق کاربر نمي باشد و تنها کاربر مي تواند طرح خود را همانند برنامه هاي طراحي ساده اي که در دسترس همگان مي باشد رسم نموده و پس از انتخاب ابزار مورد نظر طرح خود را اجرا نمايد. به عبارت ديگر در اين سيستم ها ديگر نيازي به برنامه نويسي و ارسال دستورات پر پيچ و خم نمي باشد و مثلاً با رسم يک خط شما حدود 10 دستور را حذف نموده ايد از سوي ديگر وجود ابزارهاي متعدد از قبيل انواع فرزها، مته ها و اره ها را براي اجراي يک طرح بسيار هموار نموده است. تعداد و نوع ابزار بر روي هر دستگاه متفاوت مي باشد و بسته به کاربر ساخته مي شود. ابزار هاي مورد استفاده در دستگاههاي CNC نيز مختلف مي باشد و هر کارخانه سازنده يک استاندارد ابزاري را براي دستگاه خود انتخاب مي نمايد. استاندارد هايي همانند PS2000-E ، SX ، HKS و HKS 63F ، البته اکثر سيستم هاي جديد امروزي که در يکي دو سال اخير به بازار آمده تنها از استاندارد HKS و HKS 63F متابعت مي کنند و سيستم هاي استاندارد ديگر تقريباً از رده خارج شده اند.
مزيت اين استاندارد ها، قابليت بالاي مانور ابزار در سرعت هاي زياد مي باشد. در اين سيستم حداقل ميزان اصطکاک هوا وجود دارد و ميزان بالانس ابزاري نيز به حدي مي باشد قابليت اجراي دقت تا 0.001 ميليمتر را فراهم مي آورد

جنس ابزار دستگاه نيز در دستگاههاي CNC تخصصي شده و بيشتر از ابزار HW،HSS و ابزار الماسه يا Diamond و حتي Diamax استفاده مي شود. عمر اين ابزار بسته به نوع مصرف و جنس تيغه متفاوت مي باشد. به عنوان مثال يک ابزار با تيغه Diamond مي تواند در حدود 400 برابر يک ابزار به تيغه HW کار انجام دهد.
به طور کلي و به صورت استاندار يک دستگاه
CNC چوب داراي سه محور اصلي X، Y، Z مي باشند که با وجود محورهاي دقيق و موتور هاي بسيار پيچيده حرکتي نرم و با دقت فوق العاده را به وجود مي آورند. صرف نظر از محور هاي اصلي اخيرا يک محور جديد به نام c-Axis  بر روي دستگاههاي CNC نصب گرديده که در حال حاضر دو کارخانه بزرگ در دنيا  محصولات خود را مجهز به اين سيستم نموده اند . در محور C-Axis امکان چرخش ابزار به صورت افقي به اندازه 0 تا 360 درجه حول محور عمودي z فراهم شده است . وجود اين محور کمک بزرگي براي اجراي فرز کاري هاي خاص ، سوراخ کاري در زواياي مختلف و شيارزني به شکل هاي متفاوت مي باشدو ورود به اين سيستم به دستگاههاي CNC توانسته است تحولي عظيم در طرح ها به وجود آورد. بخش ديگر که يکي از مهم ترين بخشهاي يک دستگاه CNC مي باشد ، سيستم ايمني آن است . امروزه با پيشرفت تکنولوژيسيستم هاي حفاظتي دقيقي ساخته شده است که از هر حيث ايمني کامل براي کار به وجود مي آورد. وجود سوئيچ هاي هوشمند ،کف پوش هاي حفاظتي جلوي دستگاه ، سيستم هاي کنترل حرارت و کنترل برق و بسياري ديگر توانسته اند
مجموعه اي مطمئن و کارا را براي کار به وجود آورد.
دستگاه هاي برش  از اساسي ترين و مهم ترين ماشين آلات مورد نياز در کارگاه و کارخانجات صنايع چوب و فرآورده هاي چوبي مي باشد. اين دستگاه به طورکلي بر اساس نوع ماده اوليه مصرفي ، نوع و شکل کاربرد به انواع مختلفي مانند اره هاي زنجيري ، اره هاي نواري ،اره هاي گرد ( مجموعه اي) اره هاي الکتريکي دستي تقسيم مي شوند و هر کداز اين اره ها نيز به نوبه خود بر اساس قدرت موتور، قطر تيغه، قطر فلکه، حجم برش، ظرفيت برش، تعداد تيغه، نوع تيغه و.... به زير مجموعه هاي ديگر تقسيم مي شوندکه با توجه به توانايي ها و مشخصات گروهي از آنها در خرده کاري و کار هاي ظريف کاربرد دارند ،گروهي براي کارگاه ها و گروهي نيز براي کارخانجات و صنايع بزرگ مناسب هستند صنعتگران شاغل در زمينه چوب ،فرآورده ها وسازه هاي چوبي متناسب با نوع و حجم توليدات و مساحت واحد توليدشان از اين ماشين آلات بهره مي گيرند. با گذشت زمان و به تدريج پيشرفت تکنولوژي و با توجه به نياز صنعتگران براي استفاده از دستگاه هايي با کارکردآسان تر و با سرعت و ايمني بالاتر امکاناتي از قبيل  تيغه برش با زاويه متغير ، تيغه خط زن
post forming  ( براي جلوگيري از لب پريدگي و بالا بردن کيفيت ) ، تنظيم ارتفاع تيغه و زاويه دار شدن آن به صورت برقي با نمراتور ديجيتالي ،استفاده از صفحات کشويي  sliding table و پايه telescopic براي ايجاد سهولت در حرکت دادن پانل ها ، نمراتور ديجيتالي جهت تعيين وضعيت گونيا ، گونيا هاي موتوري با قابليت تنظيم ميکرومتري ، خروجي هاي مکنده پوشال ، سيستم هاي ايمني پيشرفته مانند ترمز تيغه و سيستم Emergency جهت توقف سريع دستگاهها ، حفاظهاي ايمني پيشرفته ، سيستم هاي کامپيتوري جهت کنترل محورهاي دستگاه و حفاظ جهت برش و بسياري امکانات از اين دست به اين دستگاه ها اضافه شده که هر نوع و مدل از آنها به نوبه خود از تکنولوژي بهره گرفته اند . در حال حاضر به علت تقاضاي بالاي بازارمصرف جهت محصولات صفحه اي و گرايش بسياري از توليد کنندگان به اين شاخه از صنعت چوب استفاده از اره هاي گرد يا مجموعه اي با نام هاي مصطلح پانل بر و MDF بر کاربرد فراواني يافته اما با تمام امکاناتي که در اين دستگاه ها تعبيه شده داراي محدوديت هايي در حجم توليد ، ظرفيت برش ( طول و عرض برش) ، ايمني بسيار بالا ، برنامه ريزي زاويه متغير ، تيغه خط زن post forming  ( براي جلوگيري از لب پريدگي و بالا بردن کيفيت ) ، تنظيم ارتفاع تيغه و زاويه دار شدن آن به صورت برقي با نمراتور ديجيتالي ،استفاده از صفحات کشويي  sliding table و پايه telescopic براي ايجاد سهولت در حرکت دادن پانل ها ، نمراتور ديجيتالي جهت تعيين وضعيت گونيا ، گونيا هاي موتوري با قابليت تنظيم ميکرومتري ، خروجي هاي مکنده پوشال ، سيستم هاي ايمني پيشرفته مانند ترمز تيغه و سيستم Emergency جهت توقف سريع دستگاهها ، حفاظهاي ايمني پيشرفته ، سيستم هاي کامپيتوري جهت کنترل محورهاي دستگاه و حفاظ جهت برش و بسياري امکانات از اين دست به اين دستگاه ها اضافه شده که هر نوع و مدل از آنها به نوبه خود از تکنولوژي بهره گرفته اند . در حال حاضر به علت تقاضاي بالاي بازارمصرف جهت محصولات صفحه اي و گرايش بسياري از توليد کنندگان به اين شاخه از صنعت چوب استفاده از اره هاي گرد يا مجموعه اي با نام هاي مصطلح پانل بر و MDF بر کاربرد فراواني يافته اما با تمام امکاناتي که در اين دستگاه ها تعبيه شده داراي محدوديت هايي در حجم توليد ، ظرفيت برش ( طول و عرض برش) ، ايمني بسيار بالا ، برنامه ريزي برش ، کاهش دورريز ،اتکاء به نيروي انساني ماهر و ......  دارند که اين محدوديتها طراحي و ساخت دستگاه هاي ديگر و به عبارتي نسل ديگر ي از پانل ها را ايجاد نمود که پانل بر هاي اتوماتيک و کامپيتوري  CNC برش وارد اين صنعت گرديد . در اين نوع پانل بر ها تقريباً تمام محدوديت هاي فوق الذکر رفع گرديده و بسيارمناسب براي صنايع بزرگ با حجم هاي توليد بالا مي باشد . جهت آشنايي بيشتر با نحوه کارکرد و امکانات اين نوع دستگاه ها پانل بر اتوماتيک ساخت ايتاليا به طور اجمالي معرفي ميگردد . اين دستگاه داراي شاسي قوي و مستحکمي از جنس فولاد(Tubular steel) مي باشد که بر اساس اصول آيروديناميکي و تقسيم بار طراحي شده است که اين طراحي کم نظير باعث گرديده دستگاه بدون نياز به استفاده از آهن وفلزات سنگين داراي مقاومت بسيار بالايي باشند ، در طراحي شکل ظاهري نيز با توجه به نماي زيبا  و منحصر به فرد آن تمام اصول آيروديناميک و مهندسي رعايت شده و در بخش هايي از دستگاه که در معرض تماس مستقيم با قطعه کار و اصطکاک قرار دارند نهايت استحکام با استفاده از فلزات و مواد مقاوم به کار رفته است .

اين دستگاه با داشتن دامنه هاي مختلف طول و عرض برش تاميليمتر کلاً  اين محدوديـت جهت  برش صفحـات  با  ابـعاد استـاندارد موجود در بـازار را  از   بين برده ( مدلهاي ) ميليمتر و  ميليمتر به علت استاندارد صفحات مصرفي ايران  يا  سانتيمتر توصيه مي شوند . در مدلهايي از اين دستگاه ها براي بالا بردن سرعت کار کرد وحجم توليد و همچنين کم کردن نياز به نيروي انساني به سيستم بالا برنده صفحه(LiftingPanels) يا به عبارتي آسانسور صفحات همراه با سيستم بارگيري ار چپ و راست و پشت دستگاه و همچنين سيستم پنوماتيکي تغذيه و سيستم مخصوص بارگيري صفحات کم ضخامت و نازک مجهز شده است . همچنين يکي ديگر از روشهاي به کار رفته در اين دستگاه جهت بالا بردن حجم توليد امکان داشتن 2 سيستم کامپيوتري و برنامه ريزي برش براي 2 بخش برش يعني بخشي از دستگاه که برش هاي طولي و بخشي که برش هاي عرضي (سايز بري) را انجام مي دهد مي باشد يا به عبارتي سيستم جلو برنده پانل بر دو قسمت مجزا بوده و صفحات مي توانند به طور مجزا از دستگاه بيرون بيايند ميزهاي جلوي دستگاه با فواصل قابل تنظيم و ابعادهاي مختلف از فولاد سنگين بوده که با پوشش فنوليک و مقاوم پوشيده شده اند و به راحتي روي صفحه ميزهاي جلوي دستگاه جابجا شوند . ميز اول داراي گونياي فولادي بسيار دقيق (Cross cutting fence ) مي باشد . اين دستگاه داراي دو موتور برش قوي، واحد خط زن با موتور مستقل ( قابليت تنظيم  External  ) و قفل پنوماتيکي ميباشد ، همچنين به سيستم برش Post Forming  جهت برش صفحات با لبه Post Form مجهز گرديده ، تيغه هاي دستگاه داراي قابليت برش مواد غير چوبي مانند آلومينيم ، پلاستيک و .... مي باشند که براي اين منظور به سيستم خنک کننده تيغه ها با فشار هوا ، سيستم روانکاري تيغه ها و سيستم جمع آوري گرد غبار مجهز گرديده اند . سرعت چرخش تيغه اصلي به طور پيوسته توسط مبدل ها کنترل مي شوند و داراي نشانگر ديجيتالي الکترونيکي مي باشند که سرعت چرخش را به صورت RPM ( دور در دقيقه ) نشان مي دهد.

دستگاه داراي سيستم تنظيم ارتفاع تيغه براي کنشکاف زني با کنترل کامپيوتري است (Groovingfunction )و همچنين داراي قابليت تنظيم ارتفاع تيغه اره متناسب با ارتفاع پانل هاي چيده شده بر روي يکديگر جهت به دست آوردن بهترين کيفيت برش (از لحاظ ايمني حداکثر 6 دندانه در گير با قطعه و حداقل 3 دندانه يا به عبارتي يک سانتيمتر بالا تر از سطح برش توصيه شده است ). کل سيستم برش در يک جعبه اره (saw carriage) از جنس فولاد مقاوم قرار گرفته و توسط يک کابل فولادي (Tensioning steel cable self) کشيده مي شود (در مدل هاي جديد اين دستگاه از سيستم چرخ دنده استفاده شده است). جعبه اره داراي 8 فولي (چرخ7 شکل) با سيستم پاک کنندگي مسير حرکتش در دو طرف مي باشد که توسط آنها بر روي 2 ميله فولادي صيقلي به طور روان و دقيق حرکت مي کند طراحي اين جعبه به گونه اي است که هر بار به طور مساوي دقيقاً بين فوليها تقسيم مي شود و باعث مي شود که کمترين اصطکاک بين چرخ ها و ميلها ايجاد شود . (کل اين سيستم maintenance free  است و نيازي به تعميرات و نگهداري حتي روغن کاري ندارد). سرعت حرکت جعبه اره بر اساس پارامتر هايي به طور اتوماتيک با توجه به ارتفاع صفحات چيده شده بر روي يکديگر و ساير متغير ها تنظيم مي شود همچنين سرعت برش و ميزان سرعت حرکت جعبه اره در موارد که بار اضافي به موتور اصلي وارد مي شود به طور اتوماتيک کاهش مي يابد. اين دستگاه به يک سيستم اشعه مادون قرمز مجهز شده که باعث برگشت سريع اره به ابتداي دستگاه بلافاصله پس از اتمام برش قطعه مي گردد که بسيار مناسب براي بالا بردن سرعت کار کرد و جلوگيري از اتلاف وقت و استهلاک دستگاه مي باشد. پرتوافکن (Laser beam )  جهت خط برش نيز از تجهيزات قابل نصب روي اين دستگاه است . گيره هاي دستگاه يا اصطلاحاًً (pusher )  با قابليت باز شدن دهانه تا 11 سانتيمتر بر روي يک ميله قرار گرفته اند و اين ميله توسط يک موتور محرک در وسط آن و سيستم چرخ دنده و ميله دندانه دار در دو سمت به طور دقيق حرکت مي کند و پانل ها را کرفته و براي برش به داخل دستگاه مي کشند . کنترل سرعت حرکت پوشرها توسط کامپيوتر Anagogic o.k.  و مبدل الکترونيکي (Inverter ) صورت مي گيرد و موقعيت پوشرها  strip و سنسورهاي مخصوص براي کامپيوتر دستگاه معين مي شود . يک بخش مفيد تعبيه شده در اين دستگاه که براي کناره بري صفحاتي با روکشهاي از لبه صفحه بيرون زده که نمي توان آنها را به گونياي دستگاه تکيه داد بکار مي رود ، سيستم گيره چند انگشتي (Fingers stop multiple ) مي باشد.که باعث مي شود بدون صدمه خوردن روکش ، نر صفحه جهت گونيا شدن مورد استفاده قرار مي گيرد . اين دستگاه داراي يک گيره فشار از کنار با کنترل کامپيوتري جهت گونيا نگاه داشتن قطعات تا انتهاي برش مي باشد و اين گيره ها هميشه در تماس با توده پانل هاي آماده برش و در حال برش حتي ضمن حرکت پوشرها به سمت جلو و عقب باقي مي ماند تا صفحات کاملاً گونيايي برش داده شود . پانل ها توسط اين گيره تا آخرين مرحله برش نگاه داشته مي شوند و اين موضوع باعث مي شود که هيچ گونه جابجايي صفحات  در طي برش حني هنگام بريدن قطعات کوچک نباشد . سيستم هاي ايمني و حفاظتي بسيار پيشرفته جهت بخش هاي الکتريکي و کامپيوتري و ميکانيکي و ايمني کارکرد در اين دستگاه ها تعبيه شده است  . حفاظ ايمني جلوي دستگاه با سيستم چرخشي که براي پوشاندن محدوده برش مي باشد براي اولين برش کناره بري پايين به حرکت موتوري بالا و پايين رفتن آن براي خروج هر قطعه نباشد و در نتيجه استهلاک دستگاه پايين آمده سرعت بالا مي رود . اين دستگاه مي تواند به صورت Manual (دستي) ، نيمه اتوماتيک و يا تمام اتوماتيک کنترل شود . توسط نرم افزارهاي پيشرفته نصب شده بر روي دستگاه مي توان الگوهاي برش را توسط ويرايشگرهاي مخصوص به طور دقيق و با حداقل دورريز کشيده و در صورت موجود بودن دورريزهاي اجتناب نا پذير دستگاه به آنها که کد داده که اين کدها قابل پرينت گرفتن بر روي برچسب هستند و پس از برش قطعه اين برچسب ها بر روي قطعه چسبانده شده و در دفعات بعدي برش در صورت مناسب بودن سايز قطعه برچسب خورده دستگاه استفاده از آنها را پيشنهاد مي کند که بدين وسيله دروريز به حداقل ممکن مي رسد . در ادامه برخي ديگر از امکانات نرم افزاري دستگاه ، مشخصات فني ، امکانات و تجهيزات يک نمونه از اين دستگاهها ، برخي از نکاتي که هنگام خريد بايد به آنها توجه نمود ، ملزومات جهت نصب و راه اندازي ، نکات عمومي راه اندازي ، توصيه هاي ايمني و نگهداري و در نهايت کنترل کيفيت به طور اجمال ارائه مي گردد.نرم افزار اين دستگاه قابل ارتباط به شبکه اينترنت و بخش فني کارخانه Casadel در ايتاليا مي باشد که در هر زمان از شبانه روز مي توان از توصيه ها و رفع عيب هاي آنها به صورت On line استفاده کرد . تمام سيکل و مراحل مختلف کارکرد ماشين بر روي صفحه نمايش در همان زمان اجرا نشان داده مي شود . همچنين دستور العمل مرحل کارکرد براي اپراتور به چند زبان که به زودي فارسي نيز به آنها اضافه خواهد شد بر روي صفحه نمايش ظاهر شده که حتي نيروي غير متخصص مي تواند با پيروي از اين دستور العمل ها با دستگاه کار کند . ارائه راهنمايي ها و کمک هاي ON line و پيام هاي خطا و اطلاعات لازم براي رفع عيب هاي به وجود آمده از امکانات نرم افزاري اين دستکاه مي باشد . کليه بخش هاي ميکانيکي و الکترونيکي دستگاه توسط کامپيوتر کنترل و چک شده و توسط نمودارهاي اوسيلوسکوپبي مشخص مي گردد .

- ظرفيت برش عرض 4500 ميليمتر . 2- ميزان بالا آمدن تيغه برش (ارتفاع برش) 115 ميليمتر با تيغه قطر 400 ميليمتر (قطر تيغه معرف توان برش است و عمق برش معمولاً يک سوم قطر تيغه است ) . 3- باز شدن دهانه گيره 110 ميليمتر . 4- حد اکثر قطر تيغه اصلي 400 ميليمتر (TCT با سوراخ ايمني Phns ) ( TC= Tungestan carbide ) . 5- قطر تيغه خط زن 150 ميليمتر (Tctconical نوع Splite براي Post Forming ) . 6- قطر سوراخ اره خط زن و برش 30 ميليمتر . 7- سرعت چرخش تيغه اصلي 3500 دور در دقيقه . 8- سرعت چرخش تيغه خظ زن 7500 دور در دقيقه .9- سرعت تغذيه جعبه اره (Stepless ) 2.50 متر در دقيقه . 10- سرعت برگشت جعبه اره 50 متر در دقيقه .11- حداکثر سرعت پوشرها به سمت جلو 40 متر در دقيقه .12- حداکثر سرعت برگشت پوشرها 40 متر در دقيقه .13- ميزان جابجايي پوشر 4300

/ 0 نظر / 37 بازدید