گروه صنایع چوب و کاغذ ابوذر
مطالبی پیرامون صنایع چوب و کاغذ و زیر مجموعه های تبدیل مکانیکی و تبدیل شیمیایی چوب
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب

woodworkingwood

معرق کاری با چوب

هنر معرق کاری روی چوب جزء زیرمجموعه های صنایع چوب و صنایع دستی محسوب می شود. با این تفاوت که هنرمندان معرق کاری که به صنعت چوب آشنایی دارند پیشرفت بیشتری در این هنر دارند و با درک واقعی از ماده اولیه آن یعنی چوب و آشنایی با ساختار ماکروسکپی و نیز شناخت بافت های میکروسکپی آن علاوه بر خلق آثار هنری ارزشمند باعث کاهش قیمت تمام شده اثر از طریق ساخت زیر سازی ها و برش های مناسب از طریق تبدیل گرده بینه ها و الوارهای درختان مورد استفاده در این هنر می شوند.

برای ساخت یک تابلو معرق ابتدا باید مقدمات آنرا تهیه نمود. این مقدمات شامل انتخاب طرح ، ابزار و وسایل مورد نیاز مانند: کمان اره و میز کار و... و نیز تهیه چوب های مورد استفاده در طرح معرق متناسب با رنگ های اجزاء و قسمتهای مختلف طرح و نقش معرق می باشد.

باید توجه داشت که هنگام انتخاب طرح بخشهای مختلف تصویر به صورت مجزا و تفکیک شده باشند تا بتوان یک منحنی بسته از آنرا به صورت یک تکه از چوب مورد نظر تهیه نمود. در صورتی که طرح آماده معرق کاری در دسترس نباشد باید طرح موجود را اصلاح نمود. اصلاح طرح با بستن خطوط منحنی روی نقش مورد نظر انجام میگیرد ولی باید توجه داشت که از زیبایی نقش معرق کاسته نشود.

 

مراحل ساخت تابلوی معرق به شرح زیر می باشد:

الف: انتخاب طرح

طرح های متنوع و زیبایی در حال حاضر در بازار موجود است و شما با سلیقه خود  می توانید طرح دلخواه را انتخاب نمایید. البته هنگام انتخاب طرح به میزان مهارت خود در معرق کاری نیز توجه کنید. زیرا طرح های پیچیده و سنگین می تواند شما از ادامه مسیر بازدارد و سختی کار شما را دلزده و خسته نماید. از این رو هنگام انتخاب طرح از طرح های ساده با تعداد قطعات کمتر مانند خورشید خانوم و یا گل های بزرگ و ساده شروع کنید. حتی پیشنهاد می کنم با مشبک و معرق خط نستعلیق شروع نمایید.

ب: اصلاح طرح و نقوش باز تصویر

ج: تهیه مواد اولیه متناسب با نقش:

مواد اولیه معرق کاری معمولا به صورت وزنی و با واحد کیلوگرم در بازار موجود می باشدکه انتخاب آنها متناسب با سلیقه هنرمند معرق کار و وابسته به نوع طرح که آیا گل و مرغ است ویا مینیاتور و... این قطعات به صورت ورق هایی با ضخامت حدودا یک سانتی متر و با ابعاد نیم متر در سی سانت موجود است که این ابعاد به نوع چوب و ابعاد تنه درخت تبدیل  شده بستگی دارد.

 

د: تهیه وسایل مورد نیاز و متناسب با ابعاد تابلو

وسایل مورد نیاز جهت معرق کاری به  ابعاد طرح و میزان پیچیدگی نقش آن وابسته است. ولی به طور معمول عبارتند از : کمان اره، میزکار دارای ترمه، سنباده، میخ و چسب سرد نجاری و گیره

ه: ساخت زیرسری و شاسی و بدنه قاب

زیر سری های قاب معرق به دو صورت تمام چوب و یا استفاده از نیوپان و یا تخته لایه است و این به میزان تسلط معرق کار و یا بازاری بودن طرح و یا خانگی است بستگی دارد معمولا قابهای آموزشی را بر روی نیوپان و تخته لایی می سازند و طرح های گرانقیمت را از طریق درز کردن چوبهای با مقاومت خمشی مناسب می سازند. طرح های بازاری و به ویژه طرح خورشید خانوم و گل و مرغ های ساده را نیز بر روی تخته خرده چوب های با ضخامت شانزده میلیمتر معرق کاری می کنند.

و: چسباندن طرح بر روی تخته سه لایی و ریز کردن طرح

ز: انتخاب چوب با رنگ و نقش متناسب با نقوش طرح معرق

ح: برشکاری و چسباندن قطعات بر روی قاب

ت: بوم کردن و ایجاد زمینه قاب

ی: یکسان سازی ضخامت ها و آشکار کردن طرح از زیر مواد رنگی پلی استر

ک: رنگ کاری معرق و پولیش

 

مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :