گروه صنایع چوب و کاغذ ابوذر
مطالبی پیرامون صنایع چوب و کاغذ و زیر مجموعه های تبدیل مکانیکی و تبدیل شیمیایی چوب
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب

طراحی دکوراسیون داخلی و ساخت کابینت های چوبی آشپزخانه

استفاده مفید از فضای داخلی آشپزخانه و نظم دهی به تجهیزات و ابزار های مورد استفاده روزمره درون آن تنها با طراحی صحیح و درست و تبعیت از استاندارد های ارگونومی و ابعاد شناسی انسان مقدور و امکانپذیر می باشد.

با تولید صفحات چوبی مرکب مانند انواع کمپوزیت ها (ام-دی-اف و نیوپان و..) و نیز افزایش درصد استفاده از مصنوعات چوبی و فراوده های کمپوزیت در ساختمانها در مقایسه با سایر مصالح و مواد بکار گرفته شده در ساختمان تقاضای کابینت های چوبی نیز افزایش یافته و رونقی دوچندان یافته است. با افزایش توان خرید جامعه و افزایش رفاه عمومی نرخ تقاضای مصنوعات چوبی نیز رو به افزایش نهاده است.

مزایای استفاده از ام-دی-اف و صفحات چوبی مرکب (کمپوزیت) نسبت به چوب ماسیو در امکان بهبود کیفیت و دوام  توسط  چسب و مواد افزودنی و ضد حریق نمودن آن هنگام تولید تخته فیبر می باشد. همچنین کاهش میزان همکشیدگی و واگشیدگی آن در تماس با رطوبت محیط آشپزخانه و آب  می باشد که روش های ساخت و تولید این کمپوزیت ها در آن بسیار موثر است. امکان تهیه سطوح وسیع و گسترده بدون نیاز به درز کردن قطعات از دیگر فواید استفاده از صفحات تخته خرده چوب و کمپوزیت هایی مانند ام دی اف  می باشد.

طراحی فضای داخلی آشپزخانه

امروزه با تولید و توسعه نرم افزار های طراحی و گرافیکی مانند:تری دی مکس و تری دی هام و.. طراحی دکوراسیون داخلی و کابینت های آشپزخانه بسیار ساده شده و تسلط به یکی از نرم افزار های گرافیکی هنگام طراحی کابینت های چوبی آشپزخانه باعث سرعت بخشیدن به طراحی و رفع اشکال آن از طریق مشاهده پایان کار می باشد. علاوه بر آن مشتری با اعمال سلیقه و نظر خود بر روی طرح می تواند طرح دلخواه و مورد پسند خود را پیش از ساخت کامل کابینت مشاهده نماید.

دکوراسیون داخلی ساختمان ها را متناسب با نوع کاربری آن ساختمان باید طراحی نمود کاربرد های مختلف ساختمان عبارتند از:

ساختمان های اداری

ساختمان های تجاری

هتل ها و مهمان خانه ها

رستوران و کافی شاپ

نوع فضای داخلی ساختمان نیز در طراحی دکوراسیون داخلی حایز اهمیت می باشد و از این نظر می توان فضاهای داخلی ساختمان را به بخش های زیر تقسیم نمود:

اتاق خواب و اتاق کودک

آشپزخانه

سرویس های بهداشتی

اتاق نشیمن و پذیرایی

جهت طراحی هر بخش می توان از گالری ها و ژورنالهای داخلی و خارجی موجود در بازار سود جست. و با مشاهده طرح های ساخته شده از نقاط قوت این طرحها در ساخت و طراحی کابینت های آشپزخانه و سایر دکوراسیون استفاده نمود.

یکی از نرم افزارهایی که میتواند  طراح دکوراسیون را یاری دهد نرم افزار تری دی هام آرشیتکت است که با تسلط به آن می توان علاوه بر استفاده از پیش فرض های تجهیزات داخلی ساختمان که در کتابخانه های  این نرم افزار موجود است این پیش فرض ها را متناسب با فضای مورد نظر تغییر داد و ابعاد آنرا کم و زیاد نمود. از دیگر قابلیت این نرم افزار ایمپورت نمودن فایل های طراحی شده توسط اتوکد و تری دی مکس می باشد که با وارد نمودن  این فایل ها می توان از آرشیو طراحی های خود استفاده نمود.

از دیگر نرم افزار های مفید می توان از بیست بیست و اسکچ آپ نام برد که سرعت طراحی را فوق العاده بالا می برد.

تقسم بندی تجهیزات داخلی و دکوراسیون آشپزخانه:

تمامی مصنوعات چوبی نظیر یونیت ها و میز و صندلی و پیشخوان و ... که در فضای داخلی آشپزخانه قرار میگیرند جزء دکوراسیون آشپزخانه محسوب می شوند. که می توان آنها را به اجزاء زیر تفکیک نمود:

یونیت ها: جعبه های چوبی شامل دو بدنه (پهلو) ، یک کف و در می باشد که سقف آن متناسب با موقعیت و نوع آن متفاوت است و در یونیت های زمینی یک صفحه سرتاسری آنها را مسقف می کند.

یونیت ها نیز خود انواعی دارد که می توان آنها را از نظر ظاهر چنین تقسم بندی نمودک

یونیت های کشودار و یا دردار، باز شو عمودی و یا بازشوی افقی ،

یونیت های زمینی و هوایی

یونیت های استاده

یونیت های دیواری

یونیت های متصل و غیر متصل

یونیت قفسه

یونیت های ویترین

یونیت های تجهیزات جانبی مانند یونیت ظرفشویی و یونیت گاز و لباسشویی

هر یک از یونیت هایی که در بالا اشاره شد دارای یک استاندارد مخصوص به خود می باشد و ابعاد آن در یک دامنه ابعادی متناسب با فرد یا افراد استفاده کننده ( از نظر جنسیت و ملیت) تبعیت می کند.

برای تهییه این بخش از پایان نامه

آقای مهندس حبیب رحیمی نیز استفاده شده است

مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :