گروه صنایع چوب و کاغذ ابوذر
مطالبی پیرامون صنایع چوب و کاغذ و زیر مجموعه های تبدیل مکانیکی و تبدیل شیمیایی چوب
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب

به نام خدا

صنایع تبدیل شیمیایی چوب

مقدمه:

تعریف تبدیل شیمیایی:   به تمامی تغییرات بوجود آمده بر اثر واکنش مواد شیمیایی بر روی چوب که ساختار شیمیایی چوب را دستخوش دگرگونی کند تبدیل شیمیایی گویند. این تغییرات با حذف یکی از سه ماده اصلی چوب یعنی لیگنین ، همی سلولوز یا سلولز برای تولید خمیر کاغذ ، چسب لیگنین و یا حتی استفاده از مواد عصاره ای موجود در چوب مانند الکل ، اسید استیک و قطران و... در چوب ایجاد می گردد.

فراورده های کمپوزیت: به کالاهای تولید شده توسط ترکیبی از خرده چوب و یک یا چند ماده آلی و یا معدنی و یا چسب که گاهی تحت فشار پرس و حرارت ایجاد می شود فراورده های کمپوزیت چوب گویند.

مزایای صفحات فشرده چوبی:

ایجاد یک سطح گسترده

رسیدن به یک سری خواص مکانیکی خاص

کاهش قیمت تمام شده با استفاده از مواد دور ریز صنعت چوب

معایب صفحات فشرده چوبی:

مقاومت خمشی کم در مقایسه با چوب ماسیو

تغییر شکل پلاستیسته در اثر بار کم در طولانی مدت (خیز)

صنایع تولید خمیر:

انواع خمیر های کاغذ:

خمیر مکانیکی – خمیر شیمیایی – خمیر نیمه شیمیایی – خمیر های حل شونده – خمیر های حلال آلی

خمیر های مکانیکی:

گراندود سنگی: در این روش از یک چرخ آسیاب بزرگ برای خراش محیط گرده بینه ها استفاده میشود و همزمان بوسیله آب پاش الیاف جدا شده شسته و جمع آوری می شود.

پالایشگرهای دیسکی(ریفاینر): در این روش از دیسکهایی استفاده می شود که سطح آنها از دندانه های شعاعی پوشیده شده و تراشه های چوب از بخش مرکزی دیسک همراه با آب گرم وارد شده و در برخورد با دندانه ها به الیاف تبدیل می گردد. این الیاف هنگام عبور از سطح دندانه دار دیسک گره زدایی و فیبریله می شوند و پالایش الیاف به میزان گپ دیسک و محفظه پالایشگر بستگی دارد.

خمیر های ترمو مکانیکی:فرایند این خمیر های نیز مانند خمیرهای تولید شده توسط ریفاینر می باشد با این تفاوت که هنگام فیبریله شدن الیاف بخار آب نیز حضور دارد و البته وجود حرارت بالا موجب تیره شدن رنگ خمیر می شود. که به تبع آن کاغذ تولید شده نیز تیره رنگ است و یا باید از مقدار مواد رنگبری بیشتری هنگام تولید استفاده نمود.

خمیرهای ترمو مکانیکی با اندود شیمیایی(CTRMP): در فرایند تولید این نوع خمیر علاوه بر تیمار حرارتی از مواد شیمایی نیز استفاده می شود. یعنی ابتدا الیاف به روش مکانیکی در ریفاینرها فیبریله می شوند و سپس توسط مواد شیمایی(سوداNaOH) لیگنین زدایی می شوند.

خمیر های نیمه شیمیایی:

خمیرهای پر بازده نیمه شیمیایی(NSSC):این خمیرها دارای راندمانی بیش از خمیر های شیمیایی ولی کمتر از خمیرهای مکانیکی اند. ویژگی های الیاف خمیر نیز بینابینی است و از نظر استحکام و سفیدی خمیر میان خمیرهای شیمیایی و مکانیکی قرار دارد. کاربرد این خمیرها در فلوتیگ و کاغذ های کنگره ای است و نیز در تولید کاغذ روزنامه نیز کاربرد فراوان دارد.

خمیر های شیمیایی:

خمیر کرافت: فرایند کرافت نیز فرایندی قلیایی است که تولید خمیر کاغذ در دو مرحله انجام می شود. در مرحله اول به کمک هیدروکسید سدیم پیوند لیگنین و سلولز شکسته شده و در مرحله دوم لیگنین ها که ساختاری شبکه ای دارند توسط ترکیبات گوگرد دار مثل اسید سولفوریک، پیوندشان متلاشی شده و از بین میرود. کاغذ های تولید شده توسط این خمیر از نظر مکانیکی بسیار مقاوم و با دوامند اما چاپ پذیری خوبی ندارند.

خمیر سولفیت:

خمیر سودا: ماده شیمیایی فعال در فرایند تولید این نوع خمیر کاغذ سود سوزآور یا همان ئیدروکسید سدیم(NaoH) می باشد. در واقع این ماده شیمیایی پیوند میان ملکولهای لیگنین و سلولز را می شکند و باعث آزاد شدن الیاف از ماتریس بین سلولی در چوب می شود.

خمیر سولفات:

خمیر های حلال آلی:

خمیر های حل شونده:

صنایع کاغذ سازی:

کاغذ سازی:

مقوا سازی:

کارتن سازی:

صنایع مشتقات سلولزی:

تولید ابریشم مصنوعی(استات سلولز):

تولید سلفن(استات سلولز):

صنایع تولید رزین(لاک نیترو سلولزی):

 

 

 

مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :